Tsurinoya Proflex II S632UL 1,91m 1-7g – Szybka, czuła wklejanka, co wklejanką nie jest…

Dni serii Proflex II od Tsurinoya’i są już od pewnego czasu policzone. Kolejne modele znikają ze sklepów na Aliexpress w miarę jak są wyprzedawane. Trochę szkoda bo kije z tej serii charakteryzują się świetnym stosunkiem jakości do ceny i ogólnie świetnymi cechami użytkowymi. Nowa seria Proflex III kosztuje sporo więcej i wiele o niej jeszcze nie wiadomo. Przed Wami jeden z kijów z serii Proflex II, który jeszcze można kupić. Spinning S632UL. Zapraszam do lektury testu tej ciekawej konstrukcji.

Tsurinoya Proflex II S632UL

Pierwsza rzecz, która w przypadku tej wędki rzuca nam się w oczy, to jej nietypowa konstrukcja. Określić można by ją skrótem 2+1. Spinning składa się z dwóch części „głównych” blanku oraz wtykanego w górny skład topa wykonanego z pełnego włókna węglowego. Czyli mamy do czynienia z czymś, co byłoby wklejanką gdyby nie to, że szczytówka nie została w górnym składzie osadzona na stałe. Osobiście pierwszy raz miałem okazję własnoręcznie testować tego typu rozwiązanie w spinningu, choć słyszałem, że kiedyś podobną konstrukcję oferował bodajże japoński Major Craft. Nie wnikając w tę kwestię, do wędki tej podszedłem z pewną dozą nieufności. Według parametrów na papierze, kij zdecydowanie nie należy do czołówki wagi ultralekkiej, a feederowo rozwiązana kwestia szczytówki budziła moje obawy co do czułości kija i jego pracy tak przy animacji przynęt, jak i pod rybą. Jak się okazało, obawy te były zupełnie nieuzasadnione, ale do tego dojdziemy za chwilę…

Czy to dwuskład? Wklejanka? Nie! To Proflex II UL… 😉

TSU Proflex II S632UL mierzy 191cm i w wersji z dzielonym dolnikiem waży 101g (dostępna jest też wersja z pełnym dolnikiem i kije w wersji castingowej). Blank przy dolniku ma średnicę 7,8mm i 0,9mm przy przelotce szczytowej. Waga kija, choć nie stawia go w gronie najlżejszych ultra light’ów nie jest w żaden sposób dokuczliwa. Kij jest doskonale wyważony, i świetnie leży w dłoni. Łowienie nim jest bardzo wygodne i przyjemne.

Do tego ma świetny, gruby pokrowiec z neoprenu…

Wędkę uzbrojono w przelotki Fuji i uchwyt kołowrotka Fuji VSS. Dolnik wykończono całkiem przyzwoitym korkiem. Przelotki zastosowane w tym kiju (w ilości 9 sztuk) to podstawowe ringi tego producenta. Zamontowane są równo i schludnie, niemniej gdyby producent zastosował mniejsze i lżejsze przelotki kij na pewno zyskałby na takiej zamianie. Ogólnie jednak jakość uzbrojenia i wykończenia tej wędki należy ocenić bardzo dobrze. W oczy nie rzucają się żadne niedoróbki. Kij wygląda ładnie i jakościowo.

Fuji VSS, dobry korek, krótki dolnik…

Jak to działa? Bardzo dobrze. Proflex II S632UL to szybki kij dedykowany do łowienia niewielkimi przynętami miękkimi w opadzie i w roli tej sprawuje się wyśmienicie. Szybki blank pozwala sprawnie animować przynęty tego typu i pewnie zacinać. Do tego wędka jest czuła. O tym, że coś podejrzanego dzieje się z naszą przynętą, kij ten informuje nas nie tylko ruchem wrażliwej szczytówki, ale i wyraźnymi sygnałami w dolniku.

9 ringów Fuji…

Kijem tym łowiłem przynętami w zakresie wagowym od okolic 2g do 9g całkowitej masy przynęty. Skłonny jestem uznać te wartości za granice komfortowego łowienia tą wędką. Gdy zbliżamy się do 9g masy przynęty nie mamy problemu z samym rzutem, ale kończy nam się zdolność kija do bardzo dynamicznych podbić. Sprzęt ten, poza przynętami gumowymi, całkiem dobrze obsłuży nam też cykady i wirujące ogonki. Łowiłem nim też najlżejszymi jaskółkami w toni wodnej. Źle nie było, niemniej w mojej opinii wędka ta jest do tego typu łowienia nieco za szybka. Przy chimerycznych braniach okonie zbyt często jak na mój gust „odbijają się” od tych przynęt. Dla mnie, w tej dziedzinie niezastąpiony jest jednak kij o wolniejszej, parabolicznej akcji. Co jednak trzeba przyznać, po udanym zacięciu, kij bardzo dobrze trzyma rybę i pod obciążeniem pięknie pracuje. Blank ugina się płynnie i nie prezentuje, charakterystycznego dla starszych i tanich wklejanek, przesztywnienia między pełnym topem, a dalszą częścią górnego składu. Dolnik tego w sumie finezyjnego kija ma sporo mocy i zdecydowanie nie przestraszy się większych przyłowów. Podsumowując – akcja tej wędki i jej walory użytkowe mogą wielu okoniarzom przypaść do gustu. Pozwala on skutecznie dłubać tak okoniowy drobiazg jak i targać grube garby. To udana, ciekawa konstrukcyjnie wędka. Po pierwszych zabawach z nią od razu przychodzą człowiekowi do głowy pomysły na jakieś kombinacje w kwestii stosowanych topów, w celu poszerzenia zakresu możliwych zastosowań tego kija. Mi przynajmniej takie pomysły do głowy przyszły… 😉

Szybki, czuły blank. Jest dość progresywny. W dolniku sporo mocy.

Ile to kosztuje? Niestety sprzedawcy, którzy jeszcze mają te kije, jakoś zupełnie nie mają ochoty ich wyprzedawać za bezcen. Powiem więcej. Są wyraźnie droższe niż przed rokiem.  Najtaniej jak je ostatnio znalazłem, to były okolice 270 złotych do czego trzeba jeszcze doliczyć jakieś 50 złotych VAT. Cóż… Znając zalety tego kija, wcale się tym sprzedawcom nie dziwię. To, że te kije sukcesywnie znikają z oferty kolejnych sklepów, jasno wskazuje, że mimo tych cen wciąż znajdują one nabywców. Patrząc na tempo tego znikania, ten czas to ostatni dzwonek na sprawienie sobie Proflex’a II. Potem trzeba będzie korzystać z innych opcji sprzętowych, których na szczęście przecież nie brakuje.

Łabędzi śpiew serii Proflex II. Następca czyli Proflex III jest dużo droższy…

Sklepy w których można jeszcze kupić TSU Proflex II:

https://s.click.aliexpress.com/e/_99cQey

https://s.click.aliexpress.com/e/_A85QWc

https://s.click.aliexpress.com/e/_AMqbTS

Kastking Megajaws Long Casting – Budżetowy władca mórz?

Kastking ma w swojej ofercie kilka modeli multiplikatorów. Multik o groźnie brzmiącej nazwie Megajaws to jeden z tańszych modeli z portfolio tego producenta (Tu trzeba też zaznaczyć, że drogich modeli w tej ofercie w zasadzie nie ma. Jedynie najdroższy  Bassinator Elite dobija cenowo do średniej/niższej półki produktów tego typu oferowanych przez renomowane marki na naszym rynku. Reszta modeli jest dużo tańsza.) Czy nawiązujący swoją nazwą i designem do żarłacza ludojada multiplikator to sprzęt warty zainteresowania? Zapraszam do lektury jego testu.

Wielkimi zębiskami szczerzy się do Was Kastking Megajaws.

Multiplikator ten występuje w kilku wersjach. Różnią się one przede wszystkim przełożeniami i głębokościami szpuli. Każda wersja w zależności od jej przełożenia i rodzaju szpuli, wykonana jest w innym kolorze. Opisywany w teście model dysponuje przełożeniem 7,2:1 (jednym obrotem korby nawija około 75cm linki) i szpulą o mniejszej pojemności (stąd Long Casting w nazwie).

Płytka szpula Long Casting

Przy pierwszych oględzinach Megajaws sprawia bardzo dobre wrażenie. Charakterystyczny „zębaty” design multiplikatora jest efektowny i nowoczesny. Wykończenie i zastosowane materiały są na dobrym poziomie. W oczy nie rzucają się żadne poważne niedoróbki. Całość na sucho chodzi miękko i płynnie (multik wyposażono w 11 łożysk kulkowych plus oporówkę upchniętych w grafitowym korpusie). Luzy są minimalne, a ze środka nie wydobywają się żadne niepokojące odgłosy. Multiplikator jest bardzo zgrabny, lekki (192g) i świetnie leży w dłoni. Na deser niejako dostajemy tu, charakterystyczny dla Kastking’ów lejkowaty wodzik zmniejszający tarcie przy rzucie, otwór inspekcyjny umożliwiający dosmarowanie głównej zębatki, oraz otwór drenażowy służący do odprowadzenia wody, gdyby w jakiś sposób dostała nam się ona do środka obudowy. W tej cenie – bomba…

Widoczny otwór drenażowy i okienko inspekcyjne umożliwiające dosmarowanie głównej zębatki bez rozbierania całego multika.

Według producenta multiplikator w tej wersji dedykowany jest do przynęt ważących do 50g. Pozwala nam to ograć nim średnie i ciężkie woblery twitchingowe, większość jerków do 10-12cm długości oraz gum szczupakowych w przedziale 12-17cm. W użytkowaniu deklaracje te znajdują pełne potwierdzenie. Multik bez najmniejszych problemów radzi sobie z wabikami w tej wadze. Do tego, testowany egzemplarz  okazał się, po rozebraniu go do serwisu startowego, całkiem nieźle fabrycznie nasmarowany, co w tej półce cenowej wcale nie jest oczywistością.

Wodzik w kształcie lejka ma za zadanie zmniejszyć opory przy rzutach.

Hamulec walki tego młynka, według deklaracji producenta, powinien mieć aż 8kg siły hamowania. 4 tarcze węglowe, które się na niego składają, powinny bez problemów dostarczyć nam takiej albo i większej „stopping power”. Do zastosowań szczupakowo-sandaczowych, do których go będziemy w naszych warunkach stosować, to zdecydowanie więcej niż jest potrzebne. Hamulec działa płynnie i nie ma tendencji do zacięć. Wszystko działa tu tak, jak powinno działać.

Gwiazda hamulca walki i pokrętło docisku szpuli wyposażone w wyraźny klik. Hamulec walki ma duży zapas mocy.

Megajaws został wyposażony w magnetyczny hamulec rzutowy oparty na 8 magnesach. Posiadając podstawowe umiejętności obsługi multiplikatora,po krótkim zapoznaniu się z tym konkretnym modelem, jesteśmy w stanie operując tym magnetykiem i dociskiem szpuli, szybko dostosować ich ustawienia pod różne przynęty. Płytka szpula ma stosunkowo niewielką pojemność, ale w zupełności wystarczającą do nawinięcia na nią 100 metrów plecionki o grubości odpowiedniej do obsługiwanych przez multiplikator przynęt. Szpula wraz z łożyskiem waży 14,3g. Mimo „Long Casting” w nazwie, sprzęt ten nie jest dystansowym rekordzistą, ale w tej cenie trudno tego po nim oczekiwać. Megajaws zapewnia nam jednak całkiem dobre zasięgi rzutowe, nie kaprysi i nie zaskakuje nas niespodziewanymi brodami. Użytkowo to sprzęt bezstresowy i przyjemny.

Pokrętło regulacji magnetycznego hamulca rzutowego i imitujące skrzela zdobienia pokrywy

Używając go już jakiś czas, muszę przyznać, że Kastking Megajaws to całkiem udany multiplikator. Różne jego wersje różnią się nieznacznie ceną, która generalnie oscyluje w okolicach 200 złotych. Za tak niewielkie, śmieszne w zasadzie pieniądze, dostajemy świetnie wyglądający i dobrze sprawujący się sprzęt, zrobiony z materiałów, które powinny nam zapewnić  dłuższą bezproblemową eksploatację, o ile tylko nie będziemy go przeciążać i nie zaniedbamy czynności serwisowych.

Ładny, zgrabny, dobrze wykonany

W porównaniu do tańszego, ale bardzo podobnego technicznie, modelu Kastking Crixus, model Megajaws, przy generalnie podobnych walorach eksploatacyjnych, wyróżnia się posiadaniem większej ilości łożysk, subiektywnie nieco bardziej kulturalną pracą i powinien być trwalszy. To ostatnie winno mu zagwarantować wykonanie zębatki głównej i pinionu z brązu manganowego zamiast zwykłego mosiądzu. Nawet jeżeli Kastking Mega Jaws Long Casting nie do końca zasługuje na miano władcy mórz i mimo tego, że raczej na pewno nie rozszarpie wszelkiej konkurencji, to bez wątpienia jest on świetną ofertą na początek przygody z castingiem i nie tylko na początek. Do tego zdradzę wam sekret… Szpule w modelach Crixus, Crixus ArmorX  i wszystkich wersjach Megajaws mają identyczne rozmiary i są stuprocentowo zamienne. To zaś otwiera przed użytkownikami tych modeli wiele dodatkowych możliwości…

Dobry sprzęt za śmieszne pieniądze…

Sklepy w których kupicie Kastking Megajaws Long Casting:

http://bityl.pl/vASlN

http://bityl.pl/YrhN4

http://bityl.pl/cNOM1

http://bityl.pl/GpPBW

Kyorim Carza III CRS-632L 1,915m 3-10g – Szczupak/sandacz na lekko? Tak to się robi…

Seria Carza III chińskiej marki Kyorim zrobiła na mnie już świetne wrażenie przy teście castingowego modelu CRC-662M, który aktualnie jest moim ulubionym kijem do cięższego twitchingu i lekkiego/średniego jerkowania. Spinningowy kij CRS-632L to wędka, która spędziła ze mną nad wodą ostatnio sporo czasu. Na moje oko, znajomość ta potrwa dużo dłużej. Jeżeli jesteście ciekawi dlaczego, to zapraszam do lektury testu tego kija.

Kyorim Carza III S632L

Zacznijmy od garści suchych informacji. Kyorim Carza III CRS-632L mierzy 191,5cm. Przy tej długości waży około 90g. Średnica blanku wynosi 9,5mm przy dolniku i 1,4mm przy przelotce szczytowej. Dolnik kija jest bardzo krótki i wykończony bardzo dobrej jakości korkiem. Kij uzbrojono w przelotki Fuji Alconite w niewielkich ramkach typu K (9 sztuk – na bogato ) i uchwyt kołowrotka Fuji VSS. Blank wykonano z carbonu od japońskiego potentata jakim jest firma Toray i dostał on, wzmocnienie w postaci krzyżowego oplotu (ten widoczny jest przynajmniej w dolniku). Całość, tak design, jak i jakość wykończenia tej wędki, wyglądają po prostu świetnie. Wędka leży w ręce doskonale. Jest bardzo lekka i bezbłędnie wyważona. A jeżeli ktoś teraz ma zamiar zapytać – Zaraz, zaraz! Kij do 10g, waży tych gramów 90 i to niby ma być bardzo lekka wędka?? – to ja uprzedzam pytanie i informuję, że opis na blanku nie do końca oddaje rzeczywiste parametry kija. Podobnie jak kij S632L z serii Carza II, tak i ta wędka, ogarnia dużo większe ciężary wyrzutowe niż sugeruje producent, ale do tego dojdziemy za chwilę.

Fuji Alconite zamontowane doskonale. Producent wyposażył też wędkę w uchwyt kołowrotka Fuji VSS

Ten kij jest szybki i, podobnie jak castingowy CRC-662M, ma progresywną charakterystykę. W miarę zwiększania obciążenia wędka sukcesywnie i płynnie uruchamia do pracy dalsze części blanku, doskonale amortyzując wszelkie szaleństwa zapiętego drapieżnika. W dolniku mamy zapas mocy, który wystarczy na podjęcie walki z okazowymi rybami. Blank w użytkowaniu, wydaje się też odporny na przeciążanie. Pewnym potwierdzeniem dużej wytrzymałości tych kijów, mogą być filmy z fabrycznych testów obciążeniowych jakim je poddawano. Polecam je obejrzeć. Powiem tylko jedno – robią wrażenie.

Blank jest szybki ale i progresywny. To daje wędce wiele możliwych zastosowań.

Wędka jest czuła i cięta. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z sandaczowym „pstrykaniem” czy z leniwym, podskubującym ledwie półgębkiem gumę szczupakiem, Carza III pozwala nam błyskawicznie i bez pudła reagować i wcinać te ryby. Przyłowione, większe okonie również nie powinny nam zbyt często spadać z tego kija, niemniej do świadomego, celowego okoniowania kij ten niezbyt się nadaje. Moim zdaniem, jest na takie zabawy po prostu za mocny, bowiem…

Wędka ma doskonałą ergonomię i wyważenie.

Realnie kij ten zaczyna się ruszać i ładować gdy przekraczamy 4g masy całkowitej przynęty. Blank jest odporny na przeciążanie. Górą komfort rzutowy kończy się gdy docieramy do okolic 24-25g wagi wabika. Osobiście bez większych jeszcze ceregieli (choć z zachowaniem stosownej dozy zdrowego rozsądku) rzucam tym kijem Baby Buster’ami od Strike Pro , których realna waga dochodzi właśnie do okolic 25g. Przynęty te bez problemu można też oczywiście tym kijem prowadzić (choć akurat Baby Buster to jeden z najprostszych do animowania jerków na świecie, więc nie powinno to raczej nikogo dziwić). Zasięgi rzutowe tego kija są przy tym całkiem dobre.

Gęste, dobre uzbrojenie…

Mówiąc o przynętach, trzeba powiedzieć o bardzo uniwersalnym charakterze tego wędziska. Tak charakterystyka blanku jak i ergonomia całej wędki, a w szczególności dolnika, pozwalają nam przyjemnie i skutecznie wykorzystywać szeroki wachlarz wabików. To świetny kij pod mniejsze i średnie woblery twitchingowe i niewielkie Jerki. Komfortowo obsłużymy nim błystki wahadłowe, obrotowe i cykady. Wreszcie bez najmniejszych problemów połowimy nim na gumy w opadzie czy też przynęty powierzchniowe w typie popperów. W porównaniu do opisywanego przeze mnie czas temu modelu Carza II S632L, wędka ta wydaje się nieco szybsza i dysponuje ciut większym zapasem mocy.

Krótki, bardzo wygodny i ładnie wykończony dolnik…

Kyorim Carza III CRS-632L to świetny, bardzo uniwersalny kij do połowu szczupaków i sandaczy na lekko. Zrobiony z dobrych, markowych komponentów, doskonale wykonany, lekki, bardzo poręczny i czuły. Wprawnemu spinningiście daje do ręki bardzo wiele możliwości. Łowienie tym kijem daje dużo wędkarskiej satysfakcji w najczystszej postaci. To już druga wędka z serii Carza III, która dzięki swym zaletom, zaraz po testach wskoczyła do zestawu moich podstawowych kijów. Ile kosztuje? Tyle co większość patyków z tej serii. Normalna cena zwykle obraca się w okolicach 370-380 złotych. Do tego trzeba teraz doliczyć VAT. Gdy upolujemy dobrą promocję można go czasami wyrwać taniej. Wciąż nie mało?  Moim zdaniem stosunek jakości do ceny jest tutaj bardzo dobry. Kij zdecydowanie wart jest tak tych, jak i większych pieniędzy. Gdyby tak nie było, nie miałbym już dwóch kolejnych wędek z tej serii na testach. A tak się jednak składa, że już mam. Na wyniki, trzeba jednak trochę poczekać…

Świetna, bardzo ładna wędka…

Sklepy w których kupicie Kyorim Carza III CRS-632L:

https://s.click.aliexpress.com/e/_ASymJ4

https://s.click.aliexpress.com/e/_9JtQai

Kyorim Carza III CRS-632L – Krzywe ugięć

Mój test tego kija na YouTube

Spodobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć moją skromną osobę, stawiając mi wirtualną kawę… https://buycoffee.to/cykadaspinning/

Lurestar Sigama S662L 1,98g 2-10g – Uniwersalna bestyjka w stylu Japan Trout…

Czas temu opisywałem Wam Lurestar’a Sigama S592L. Czas na jego dłuższego brata/siostrę czyli model S662L. Jakie są podobieństwa? Co je różni? Do czego ten relatywnie budżetowy „Trout” się nadaje? Zapraszam do lektury testu tej bardzo ciekawej wędki.

Lurestar Sigama S662L

Nad wyglądem Sigamy w tej wersji rozwodzić się już nie będę, bo wszystko zostało powiedziane przy teście wersji S592L. To zadziornie wyglądający kij w typie „Trout” z charakterystyczną korkową rękojeścią i uchwytem kołowrotka w „japońskim stylu”, przyozdobiony krzykliwymi omotkami przelotek w kolorze neonowej żółci. Całość dociera do nas w solidnym, grubym pokrowcu, wygląda ciekawie i po prostu dobrze – w żadnym wypadku nie tandetnie czy kiczowato. Kij może się bardzo spodobać.

Dolnik wraz z uchwytem kołowrotka wykończony w japońskim stylu…

Wersję S662L uzbrojono na gęsto i bogato (8 sztuk) porządnymi, przelotkami od SeaGuide’a w smukłych, lekkich ramkach. Do jakości montażu przyczepić się nie można – Jest bardzo dobra. Na upartego można się czepiać uchwytu przynęty zamocowanego nieco dziwacznie, bo na wierzchniej części blanku, oraz uchwytu kołowrotka o bardzo długim „skoku”. Stopa kołowrotka wchodzi bardzo głęboko pod trzymający ją pierścień i trzeba się sporo nakręcić by docisnąć ją jak należy. Po dokładnym jednak dokręceniu, uchwyt trzyma kołowrotek pewnie.

Dobre ringi SeaGuide i jaskrawe omotki

Kija ma dobre wyważenie i ergonomię. Do tego jest bardzo lekki (91g). Operowanie tą wędką jest wygodne i przyjemne. Krótki dolnik pozwala nam wygodnie animować niewielkie przynęty. Sprzyja temu też całkowita długość wędki, niesięgająca dwóch metrów. Jak kij prezentuje się w użytkowaniu?

Osiem bardzo dobrze zamontowanych przelotek

Ta wędka, to przede wszystkim bardzo fajny, „mięsisty” blank, będący niezbyt szybkim fastem o progresywnej charakterystyce i zdecydowanie ponadprzeciętnej czułości. Blank kija ma 8,2mm średnicy przy dolniku i 1,5mm przy przelotce szczytowej. Top okazuje się delikatniejszy niż w opisanej do 7g wersji S592L i przekłada się to, wraz z większą długością kija, na jego charakterystykę. Kij startuje niżej niż krótsza wersja i ogarnia górą trochę mniej. Opisałbym go na 3-15g z zastrzeżeniem, że dołem można przy bardzo cienkich plecionkach zejść ciut poniżej 3 gramów, zaś górą ten mięsisty blank wydaje się być dość odporny na przeciążanie. Zasięgi rzutowe tego kija są całkiem niezłe, a transmisja drgań pozytywnie zaskakuje. Wszelkie brania czuć w dolniku doskonale. Zdecydowanie lepiej niż można by się spodziewać po kiju z tej półki cenowej i o takiej charakterystyce blanku.

Kij dołem opisany całkiem dobrze, górą ten mięsisty blank może obsłużyć sporo więcej…

Mówiąc zaś o tejże charakterystyce, to Lurestar Sigama S662L znowu pozytywnie zaskakuje. Po pierwsze kij ten bez wątpienia wywoła uśmiech na twarzy każdego miłośnika „mięsistych”, sprężystych kijów z zapasem mocy. Tego nam tutaj zdecydowanie nie brakuje. To świetny kij pod wirówki, cykady, woblery czy wirujące ogonki. Łowienie na tego typu przynęty i spinning rzeczny to jego żywioł. Niemniej miałem okazję potestować ten kij pod kątem łowienia opadowego niewielkimi gumami, a nawet bawiłem się nim jaskółkami w toni i muszę przyznać, że z każdym z tych zadań niedrogi Lurestar radził sobie zadziwiająco dobrze. Odpowiedni mix mocy i szybkości pozwala tutaj dostatecznie pewnie wcinać ryby przy ciut głębszym łowieniu, a zarazem sprawia, że nie „odbijają” się one od przynęt gdy łowimy płytko, w toni wodnej. To udany uniwersał ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie dorówna w jigowaniu specjalizowanej wklejance. Nie ma szans w jaskółkowym starciu w toni wodnej z delikatnym parabolikiem. Ale gdy w opcji mamy tylko jeden kij do lżejszego łowienia, ten Lurestar poradzi sobie całkiem nieźle i z jednym, i z drugim, a do tego kapitalnie połowimy nim na twarde, generujące w wodzie większe opory przynęty. Przy tym wszystkim dobrze trzyma zapiętą rybę i ma zapas mocy, aż nadto wystarczający, by świetnie pobawić się z całkiem sporym przyłowem. A wszystko to przy bardzo przyjemnej, „troutowej” stylistyce całości i kapitalnej poręczności. Ten model spodobał mi się bardziej niż jego krótsza wersja. Jest on po prostu bardziej uniwersalny, dając nam przez to do ręki więcej możliwości.

Uniwersalny blank. Ogarnie różne rodzaje okoniowania. Świetnie sprawdzi się na kleniach i jaziach. Będzie bardzo dobry do łowienia pstrągów. Bardzo ciekawa wędka…

Pozostała kwestia ceny. Obecnie na wszystkie zakupy robione na Aliexpress, wprowadzono w całej Unii Europejskiej obligatoryjny VAT, który zmniejsza atrakcyjność wielu towarów rodem z Chin. Czas dopiero pokaże jak zareagują na to sprzedawcy i kupujący. Na obecną chwilę można powiedzieć, że część towarów i tak bardziej opłaca się kupić na Ali. Części towarów aktualnie nie opłaca się tam kupować (a znam też i takie, których i wcześniej się nie opłacało…). Przed miłośnikami zakupów w Chinach wiele niewiadomych. Skupię się więc na tym co wiadomo w tym wypadku. Obecnie ten kij kosztuje na Ali około 230 złotych. Do tego musimy doliczyć jakieś 55 złotych VAT’u. Całościowo, bez żadnych promocji (a takie na Ali regularnie się zdarzają) mieścimy się w okolicach 300 złotych. Przy tych parametrach, uzbrojeniu i walorach użytkowych wędki, cena zdecydowanie nie nokautuje, zwłaszcza, że przy promocji powinno się go udać wyrwać jeszcze ciut taniej. A gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że gdy najdzie nas ochota nabyć kij tego typu i tej klasy, wykonany w japońskim stylu, to wyboru w tej półce cenowej właściwie prawie u nas nie mamy to… Cóż… Warto to chyba przemyśleć… 😉

Lurestar Sigama S662L – Krzywe ugięć

Mój test Sigama’y na YouTube.