Lurestar Sigama S662L 1,98g 2-10g – Uniwersalna bestyjka w stylu Japan Trout…

Czas temu opisywałem Wam Lurestar’a Sigama S592L. Czas na jego dłuższego brata/siostrę czyli model S662L. Jakie są podobieństwa? Co je różni? Do czego ten relatywnie budżetowy „Trout” się nadaje? Zapraszam do lektury testu tej bardzo ciekawej wędki.

Lurestar Sigama S662L

Nad wyglądem Sigamy w tej wersji rozwodzić się już nie będę, bo wszystko zostało powiedziane przy teście wersji S592L. To zadziornie wyglądający kij w typie „Trout” z charakterystyczną korkową rękojeścią i uchwytem kołowrotka w „japońskim stylu”, przyozdobiony krzykliwymi omotkami przelotek w kolorze neonowej żółci. Całość dociera do nas w solidnym, grubym pokrowcu, wygląda ciekawie i po prostu dobrze – w żadnym wypadku nie tandetnie czy kiczowato. Kij może się bardzo spodobać.

Dolnik wraz z uchwytem kołowrotka wykończony w japońskim stylu…

Wersję S662L uzbrojono na gęsto i bogato (8 sztuk) porządnymi, przelotkami od SeaGuide’a w smukłych, lekkich ramkach. Do jakości montażu przyczepić się nie można – Jest bardzo dobra. Na upartego można się czepiać uchwytu przynęty zamocowanego nieco dziwacznie, bo na wierzchniej części blanku, oraz uchwytu kołowrotka o bardzo długim „skoku”. Stopa kołowrotka wchodzi bardzo głęboko pod trzymający ją pierścień i trzeba się sporo nakręcić by docisnąć ją jak należy. Po dokładnym jednak dokręceniu, uchwyt trzyma kołowrotek pewnie.

Dobre ringi SeaGuide i jaskrawe omotki

Kija ma dobre wyważenie i ergonomię. Do tego jest bardzo lekki (91g). Operowanie tą wędką jest wygodne i przyjemne. Krótki dolnik pozwala nam wygodnie animować niewielkie przynęty. Sprzyja temu też całkowita długość wędki, niesięgająca dwóch metrów. Jak kij prezentuje się w użytkowaniu?

Osiem bardzo dobrze zamontowanych przelotek

Ta wędka, to przede wszystkim bardzo fajny, „mięsisty” blank, będący niezbyt szybkim fastem o progresywnej charakterystyce i zdecydowanie ponadprzeciętnej czułości. Blank kija ma 8,2mm średnicy przy dolniku i 1,5mm przy przelotce szczytowej. Top okazuje się delikatniejszy niż w opisanej do 7g wersji S592L i przekłada się to, wraz z większą długością kija, na jego charakterystykę. Kij startuje niżej niż krótsza wersja i ogarnia górą trochę mniej. Opisałbym go na 3-15g z zastrzeżeniem, że dołem można przy bardzo cienkich plecionkach zejść ciut poniżej 3 gramów, zaś górą ten mięsisty blank wydaje się być dość odporny na przeciążanie. Zasięgi rzutowe tego kija są całkiem niezłe, a transmisja drgań pozytywnie zaskakuje. Wszelkie brania czuć w dolniku doskonale. Zdecydowanie lepiej niż można by się spodziewać po kiju z tej półki cenowej i o takiej charakterystyce blanku.

Kij dołem opisany całkiem dobrze, górą ten mięsisty blank może obsłużyć sporo więcej…

Mówiąc zaś o tejże charakterystyce, to Lurestar Sigama S662L znowu pozytywnie zaskakuje. Po pierwsze kij ten bez wątpienia wywoła uśmiech na twarzy każdego miłośnika „mięsistych”, sprężystych kijów z zapasem mocy. Tego nam tutaj zdecydowanie nie brakuje. To świetny kij pod wirówki, cykady, woblery czy wirujące ogonki. Łowienie na tego typu przynęty i spinning rzeczny to jego żywioł. Niemniej miałem okazję potestować ten kij pod kątem łowienia opadowego niewielkimi gumami, a nawet bawiłem się nim jaskółkami w toni i muszę przyznać, że z każdym z tych zadań niedrogi Lurestar radził sobie zadziwiająco dobrze. Odpowiedni mix mocy i szybkości pozwala tutaj dostatecznie pewnie wcinać ryby przy ciut głębszym łowieniu, a zarazem sprawia, że nie „odbijają” się one od przynęt gdy łowimy płytko, w toni wodnej. To udany uniwersał ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie dorówna w jigowaniu specjalizowanej wklejance. Nie ma szans w jaskółkowym starciu w toni wodnej z delikatnym parabolikiem. Ale gdy w opcji mamy tylko jeden kij do lżejszego łowienia, ten Lurestar poradzi sobie całkiem nieźle i z jednym, i z drugim, a do tego kapitalnie połowimy nim na twarde, generujące w wodzie większe opory przynęty. Przy tym wszystkim dobrze trzyma zapiętą rybę i ma zapas mocy, aż nadto wystarczający, by świetnie pobawić się z całkiem sporym przyłowem. A wszystko to przy bardzo przyjemnej, „troutowej” stylistyce całości i kapitalnej poręczności. Ten model spodobał mi się bardziej niż jego krótsza wersja. Jest on po prostu bardziej uniwersalny, dając nam przez to do ręki więcej możliwości.

Uniwersalny blank. Ogarnie różne rodzaje okoniowania. Świetnie sprawdzi się na kleniach i jaziach. Będzie bardzo dobry do łowienia pstrągów. Bardzo ciekawa wędka…

Pozostała kwestia ceny. Obecnie na wszystkie zakupy robione na Aliexpress, wprowadzono w całej Unii Europejskiej obligatoryjny VAT, który zmniejsza atrakcyjność wielu towarów rodem z Chin. Czas dopiero pokaże jak zareagują na to sprzedawcy i kupujący. Na obecną chwilę można powiedzieć, że część towarów i tak bardziej opłaca się kupić na Ali. Części towarów aktualnie nie opłaca się tam kupować (a znam też i takie, których i wcześniej się nie opłacało…). Przed miłośnikami zakupów w Chinach wiele niewiadomych. Skupię się więc na tym co wiadomo w tym wypadku. Obecnie ten kij kosztuje na Ali około 230 złotych. Do tego musimy doliczyć jakieś 55 złotych VAT’u. Całościowo, bez żadnych promocji (a takie na Ali regularnie się zdarzają) mieścimy się w okolicach 300 złotych. Przy tych parametrach, uzbrojeniu i walorach użytkowych wędki, cena zdecydowanie nie nokautuje, zwłaszcza, że przy promocji powinno się go udać wyrwać jeszcze ciut taniej. A gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że gdy najdzie nas ochota nabyć kij tego typu i tej klasy, wykonany w japońskim stylu, to wyboru w tej półce cenowej właściwie prawie u nas nie mamy to… Cóż… Warto to chyba przemyśleć… 😉

Lurestar Sigama S662L – Krzywe ugięć

Mój test Sigama’y na YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *