Kyorim Truncheon TCS-662ML 1.98m 4-16g – Porównanie z wersją L czyli: Znajdź trzy różnice…

Model L z serii Truncheon od Kyorim’a zrobił na mnie świetne wrażenie i stał się jedną z moich ulubionych wędek. Przy kolejnej promocji na kije z tej serii nie powstrzymałem ciekawości i dokupiłem model ML. Przyznam, że nie mogłem się doczekać przyjazdu tej wędki, spodziewając się powtórki z rozrywki w nieco mocniejszym wydaniu. Gdy wreszcie kij dojechał, przeżyłem grube zaskoczenie. Niby interesuję się kijami Kyorim’a od kilku lat, a udało im się podejść mnie srogo. Cóż się wydarzyło? Zainteresowanych zapraszam do lektury.

Kyorim Truncheon TCS-662ML

Gdy nowy Truncheon przyjechał i wyjąłem go wreszcie z pokrowca, po wstępnych oględzinach, musiałem również przynieść model L i położyć je obok siebie. Po próbach przygięć i kilku wymachach musiałem od razu iść po suwmiarkę i wagę. Oba modele wyglądają łudząco podobnie do siebie i podobnie pracują na sucho. Nieuważny obserwator mógłby stwierdzić, że wygladają tak samo. Nie tego się spodziewałem. Czy są tu właściwie zauważalne różnice uzasadniające różnice w opisie CW tych kijów i mocy ich blanków? (3-12g 4-10lb wobec 4-16g 6-12lb)

Bracia bliźniacy?

Po podstawowe informacje techniczne dotyczące opisywanej wędki odsyłam do testu kija w wersji L. Tutaj skupię się na bezpośrednim porównaniu tych dwóch wędek, żeby odnaleźć w nich jakieś różnice.

Topy obu wersji

Kyorim Truncheon TCS-662ML ma identyczną długość i wedle materiałów reklamowych producenta identyczną masę jak model 662L. Oba kije mają tej samej długości dolniki. Oba uzbrojono w 9 przelotek z linii Fuji SiC. Spacing i rozmiary przelotek są identyczne. Rzeczywista sprawdzona masa tego kija wyniosła 108,3g wobec deklarowanych 105g. Kij jest też niecałe 4g cięższy od wersji L.

Kij niecałe 4g cięższy niż wersja L

Gdy w ruch idzie suwmiarka pojawiają się kolejne konstatacje. Średnica blanku przy przelotce szczytowej wynosi 1,6mm. To dokładnie tyle samo ile w modelu L. Niewielka różnica ujawnia się dopiero przy dolniku tego kija. Suwmiarka pokazuje tutaj 9,1mm. To dokładnie 0,3mm więcej niż w modelu L. Różnica w zbieżności jest proporcjonalnie więc niewielka. Czy w sposób zauważalny przełoży się to na charakterystyki użytkowe? A jeśli tak to jaka ta różnica będzie?

Różnica w średnicy dolników wynosi 0,3mm

Zacznijmy od akcji tych kijów. Obie wędki to szybkie blanki. Niemniej na tle bardziej liniowego blanku modelu L, blank ML’ki jest nieco mniej progresywny i dysponuje dolnikiem z odrobinę większym zapasem mocy. Czuły top prezentuje czułość i spolegliwość na poziomie modelu L, ale przy dynamicznym zacięciu ML’ka szybciej uruchamia nieco sztywniejszy kręgosłup, dodając nam odrobinę do siły zacięcia. W sposób naturalny sprawia to, że blank wersji ML okazuje się nieco bardziej specjalizowanym pod przynęty miękkie i łowienie w opadzie.

TESTY UGIĘCIA:

Porównanie ugięć wersji ML i L:

Analogicznie, nieco gorzej kij ten wypadnie w trakcie łowienia przynętami typu crank w rodzaju woblerów, wirówek czy cykad. Różnica nie jest może wielka, ale zauważalna. Czułość obu tych kijów prezentuje identyczny, bardzo wysoki poziom. To pięknie elektryczne kijki, zapewniające nam pełną kontrolę nad naszą przynętą.

Praca kija pod rybą. Na haku szczupak bliski 80cm.

A jak prezentuje się realne CW tego kija? Tutaj jest lekkie zaskoczenie, choć w sumie nie do końca. Dlaczego tak? Bo z jednej strony, w opisie blanku producent sugeruje nam, że ML powinien rzucać trochę więcej niż wersja L. Z drugiej strony jednak, średnica topów obu wersji okazuje się identyczna, co nie do końca uprawdopodabnia tę wersję wydarzeń. W mojej ocenie potencjał rzutowy obu kijów jest dokładnie taki sam. Truncheon w wersji ML ogarnia na komforcie wabiki w zakresie wagowym od okolic 4g do 25g i ani krztyny więcej. Przy okazji dokładnego studiowania parametrów tej wędki odkryłem coś jeszcze…

Dolniki są identyczne

W pewnym momencie coś mnie tknęło. Hmmmm… Ciekawe czy górne składy tych wędek mają identyczną średnicę otworów montażowych? Może są one zamienne? I wiecie co? Sprawdziłem to i w moich egzemplarzach. Okazało się, że mimo tego, że górne składy mają nieco inne charakterystyki pracy, a dolne składy przy samym dolniku różnią się średnicą, połączenia tych składów są identyczne. W przypadku moich egzemplarzy są one stuprocentowo zamienne, co otwiera nam pole do jakichś dodatkowych kombinacji. Ciekawe…

Górne składy są wzajemnie wymienne.

W tym momencie pozostaje nam parę słów podsumowania. Kyorim Truncheon w wersji TCS-662L i TCS-662ML to kije bardzo do siebie podobne, choć użytkowo dzielą je nieduże, ale zauważalne jednak różnice. Przy licznych identycznych, bądź niemalże identycznych parametrach, prezentują się jak dwa świetne, specjalizowane narzędzia z jednego kompletu. Za oba trzeba też zapłacić dokładnie taką samą cenę, która bez żadnych promocji wynosi nieco ponad tysiąc złotych. W promocjach można jednak kupić je sporo taniej, choć w przypadku Kyorim’a trzeba się na takowe promocje naczekać.

Materiał wideo poświęcony temu tematowi na moim kanale wideo

Oba te kije są świetne i to nie podlega dla mnie żadnym wątpliwościom. Zastanawiać się jedynie można, czy posiadanie obu ma sens? Czy jest sens dokupić drugi gdy jeden się już posiada? Dla mnie sprawa jest dyskusyjna. Raczej skłaniam się do wersji, że nie ma to większego sensu, zwłaszcza gdy jesteśmy już posiadaczami nieco bardziej uniwersalnej wersji L. W tym punkcie jednak, każdy powinien sam sobie taką sprawę przemyśleć i udzielić odpowiedzi na pytanie, czy brać L czy ML, czy może oba, czy też może nie potrzebujecie żadnego z nich… Ja tylko dostarczyłem Wam do takich przemyśleń danych. Co z nimi zrobicie to już Wasza sprawa.

Linki do wędki na sklepie fabrycznym Kyorim:

https://s.click.aliexpress.com/e/_DFAUTHp

Spodobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć moją skromną osobę, stawiając mi wirtualną kawę. Każde wsparcie pomaga mi rozwijać tę stronę i kanał tak, by nie zmieniały one swojego niezależnego charakteru. https://buycoffee.to/cykadaspinning

5 komentarzy do “Kyorim Truncheon TCS-662ML 1.98m 4-16g – Porównanie z wersją L czyli: Znajdź trzy różnice…”

  1. Dzień dobry.
    Fantastyczne porównanie dwóch bardzo fajnych kijów. Podziwiam fachowość i kompetencję. Podziwiam również umiejętność czytelnego przekazania informacji i spostrzeżeń z którymi umie się Pan podzielić z czytelnikiem.
    Zamierzam któryś z tych kijów niebawem zakupić. Mam zatem prośbę o doradzenie z którego będę bardziej zadowolony? Zamierzam też łowić nim szczególnie rzeczne pstrągi, klenie, jakiś okoń też się trafi też w stawach. Rzeki raczej małe i średnie np. Szreniawa, Dłubnia, Raba. Wiem, że nie ma wędki uniwersalnej lecz Pana opinia była by pomocną. Rozważałem też po przeczytaniu Pana testów takie wędki jak PureLure Sharpem S652L i S610M. Już miałam kupować PureLure Cedan S662L ale po przeczytaniu recenzji o Kyorim Truncheon z opisu i w jaki sposób był Pan nimi zachwycony bardzo mi się spodobały. Wędkuję z niewielką przerwą ponad 30 lat sprzętem z przed kilkunastu, nawet kilkudziesięciu lat chciałbym spróbować coś nowego…
    Głównymi wabikami to obrotówki, woblery i różnego rodzaju gumki…
    Pozdrawiam,czekam na inne Pana testy z prośbą o radę którą z powyższych kupić.
    Z poważaniem Tomek. C

      1. Dzień dobry.
        Obrotówki, wachadłówki od 1 do 3 max 4. woblery od najmniejszych czyli jakieś 3 – 4 cm do max 12-13cm. różne „paprochy”, gumki inne cuda od 2-3 gr. wzwyż. Najbardziej chodzi mi o kijek Kyorim Truncheon 3-17g w wersji L? Myśli Pan, że byłbym z niego zadowolony?

        Pozdrawiam Tomek. C.

      2. Dzień dobry.
        Będą to obrotówki w rozmiarze 1 – 3, max 4. Woblery od 4 cm do 12 cm. Oraz różnego rodzaju miękkie przynęty (gumki) na główkach od 2 g. wzwyż + inne paprochy i wynalazki na główkach od 2 do mniej więcej 10 gramów. W obecnym czasie przynęty głównie pod pstrąga, klenia i okoń. Łowienie szczupaka raczej sporadycznie 15-20 wypadów w roku. Pod szczupaka oczywiście coś większego i cięższego. Reasumując w 60 % pstrągi, 20% klenie raczej z małych rzek reszta szczupak, sandacz też z jezior i stawów.
        Pozdrawiam Tomek.C

        1. Na moje oko chyba za dużo srok chcesz złapać za ogony za jednym razem 😉 Truncheon to bardzo uniwersalny patyk, niemniej nie określiłbym go kijem pstrągowo-kleniowym. Pod twoje potrzeby sensowniejszym wyborem byłby kij tego typu:
          https://tanispinning.pl/2023/09/14/purelure-sense-cedan-ca-s662l-198m-25-10g-trout-od-purelure/
          Oprócz kleni i pstrągów ogarnie okonie, a w przypadku szczupakowych przyłowów ma dość mocy by sobie z nimi bez problemów poradzić. Nie liczyłbym jednak na to, że w nurcie ogarnie Ci on woblery typu crank w wielkości 12cm.
          W naszych warunkach Truncheon’y w różnych wersjach to raczej kije o zastosowaniu szczupakowo-sandaczowym. L jest bardziej uniwersalny, ML bardziej pod sandacza, choć oba obsługują podobne wagomiary czyli do około 25g. Wersja M jest uniwersalna i sporo mocniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *