Jak łowić duże klenie? – Powrót do przeszłości

„Jak łowić duże klenie? Poradnik spinningisty.”

Ostatnio zdałem sobie sprawę z tego, że nie pamiętam kiedy ostatni raz miałem w ręku książkę poświęconą wędkarstwu. A przecież, jako dziecko zaczytywałem się we wszystkim co wpadło mi w ręce, a było związane z wędkowaniem i rybami. „Wędkarstwo rzeczne”, „Wędkarstwo jeziorowe”, „O rybach dla wędkarzy” i inne, często bardzo różnej wartości tytuły, były przeze mnie wertowane w nieskończoność. Uczyłem się z nich wędkarskiego abecadła i dowiadywałem się wielu, czasami bardzo zaskakujących dla młodego człowieka rzeczy, na temat życia i zwyczajów ryb.


Potem, życie moje meandrowało różnymi torami. W pewnym momencie największa pasja dzieciństwa, ustąpiła miejsca innym, by po latach finalnie powrócić z wielką siłą. Zmieniałem się ja, zmieniał się i świat. Wędkarstwo rozwija się dynamicznie. Rozwijają się metody, techniki i cała sprzętowa oprawa, która im towarzyszy. Żeby być na bieżąco trzeba czytać i oglądać, a tutaj niezastąpiony jest internet, pełen nowin i ciekawych materiałów. Z jednej strony to skarbnica wiedzy. Z drugiej, miejsce marketingowej nagonki. Każdego roku na rynku pełno nowości. Pięknych, błyszczących, kolorowych i mających sprawić, że staniesz się drogi konsumencie łowcą skutecznym i doskonałym. A ryby? Te chyba w tym wszystkim zmieniają się najmniej.


Weźmy za przykład, dajmy na to, takie klenie… Dalej trzymają się rzek i rzeczek. Dalej mają wielkie mięsiste pyski i karczycha, których nie powstydziłby się niejeden osiedlowy paker. Dalej uwielbiają się obżerać, i dalej niezmiennie trudno znaleźć inny gatunek, w tak pełnym sensie wszystkożerny jak kleń. Mimo galopującego wędkarskiego postępu, niezmienną pozostaje jeszcze jedna kwestia… Dalej niełatwo łowić duże klenie. Bez odpowiedniego bagażu wiedzy i doświadczenia, jest to w zasadzie niemożliwe. Bo one dalej są niezmiennie czujne i wredne, i choć wszystkożerne, bywają nieznośnie wybredne. I tutaj (Cały na biało…) na scenę wkracza Dawid Sokołowski ze swoją książką zatytułowaną „Jak łowić duże klenie? Poradnik spinningisty”

Autor – cały na biało… 😉

Tytuł jest przedni… Bo jak łowić ryby, to najlepiej te największe i nie inaczej jest w przypadku kleni. I jeżeli za pewnik przyjmiemy fakt, że ryby im starsze i większe, tym bardziej ostrożne i trudniejsze do złowienia, to w przypadku kleni poziom trudności wędkarskiego wyzwania rośnie nam tutaj wykładniczo.


Dawid Sokołowski (którego miałem przyjemność poznać osobiście) na łowieniu kleni spinningiem zjadł zęby. O tym najlepiej świadczą jego świetne i powtarzalne wyniki. Jeśli jednak ktoś sądzi, że po przebrnięciu przez krótkie słowo wstępne, od razu czeka nas w jego książce techniczne mięso, to może przeżyć spore zaskoczenie/zawód. W czasach informacji szybkiej, krótkiej i syntetycznej Sokołowski idzie nieco pod prąd obecnych czasów i stara się najpierw wprowadzić czytelnika w klimat podstępnych podchodów rodem z książek Karola Maya, mających na celu zaskoczenie przebiegłego i wytrawnego przeciwnika jakim jest stary, duży kleń. Sączy swoją opowieść powoli i testuje cierpliwość czytelnika, który chciałby się szybko i łatwo dowiedzieć tego jak łowić te duże klenie. Dla wszystkich niecierpliwych, mam radę… Wytrwajcie, a doczekacie się w końcu swojej nagrody. A trening cierpliwości przyda Wam się przy podchodzeniu dużych kleni, które zapewniam Was, wystawią ją na próbę wielokrotnie i to w dużo większym stopniu niż Dawid Sokołowski.


Do technicznego mięsa autor dociera w okolicach pięćdziesiątej strony i przyznam, że część ta była dla mnie przepysznie podanym poradnikiem, z masą syntetycznej i wartościowej wiedzy, tyczącej się w zasadzie wszystkich aspektów związanych z łowieniem dorodnych „kluch”. Dowiecie się tutaj w przystępnej i zwięzłej formie w zasadzie wszystkiego, co będzie Wam potrzebne by zacząć skutecznie łowić te piękne ryby. Porady obejmują kwestie gdzie i kiedy ich szukać. Jak skutecznie je podchodzić i przemieszczać się po łowisku. Jak dobrać sprzęt i rodzaj przynęty pod konkretne warunki, i w jaki sposób ją prowadzić tak, by przypasowała ona kleniowym preferencjom. Sokołowski podaje tę wiedzę z wyczuciem. Z jednej strony, uważny czytelnik jest w stanie wyciągnąć z tych porad multum praktycznej wiedzy. Z drugiej, autor jednak nie narzuca gotowych rozwiązań w kwestiach, gdzie zwykle jest pole manewru jeśli idzie o własne próby i doświadczenia (a tyczy się to chociażby budowy zestawu i doboru przynęt). Autor w tych momentach wskazuje kierunek i podaje wzór na osiągnięcie sukcesu, ale nie serwuje nam na tacy jedynego słusznego rozwiązania. Ta część książki to świetny kondensat wędkarskiej wiedzy i doświadczenia, która może pomóc uważnym czytelnikom zaoszczędzić wiele czasu zmarnowanego na potencjalnie nieudane eksperymenty nad wodą. Bo o ile generalnie zawsze warto poszukiwać nowych rozwiązań, to jednak szkoda czasu na wyważanie drzwi, które już dawno zostały otwarte. Merytoryczną wartość tej części książki oceniam bardzo wysoko.


Książka Dawida Sokołowskiego przypadła mi do gustu pod jeszcze jednym względem. Całościowo napisana została tak, byśmy w pogoni za wynikiem i rekordową rybą, nie zapominali o tym wszystkim, co obok tego również stanowi esencję wędkarstwa. O wczuciu się w klimat łowów. O wsłuchaniu i wpatrzeniu się w naturę. O szacunku i sympatii dla swojego sprytnego przeciwnika. O tym ile piękna jest w naszej pasji, jeśli tylko znajdziemy w sobie odpowiednie pokłady wrażliwości by je dostrzec. Książka ta stała się dla mnie swoistym wehikułem czasu, który poza potwierdzeniem i poszerzeniem mojej wędkarskiej wiedzy, pomógł mi przenieść się do przeszłości i przypomniał wiele pięknych chwil. I tego samego Wam moi drodzy czytelnicy życzę, polecając tę lekturę na długie zimowe wieczory. Po jej przeczytaniu, gdy już nadejdzie wiosna, na starcie z dużymi kleniami będziecie gotowi. Przynajmniej w warstwie teoretycznej. Bo godzin nad wodą zupełnie zastąpić się nie da. I całe szczęście, że tak jest…

Dawid Sokołowski, „Jak łowić duże klenie? Poradnik spinningisty.”, Wyd. Sensoholik 2023

Sklep gdzie możecie kupić tę książkę:

https://zwedkowani.sklep.pl/produkt/poradnik-spinningisty/

Blog Dawida Sokołowskiego

https://zwedkowani.pl/

Spodobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć moją skromną osobę, stawiając mi wirtualną kawę… https://buycoffee.to/cykadaspinning/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *