Bearking M63 – Chińczycy kopiują Japończyków, a okoniom w to graj…

W momencie gdy wiosna wchodzi w fazę mocno dojrzałą, temperatury rosną, a okonie zaczynają agresywnie żerować w toni wodnej i przy powierzchni, repertuar naszych okoniowych wabików wzbogacamy o przynęty skuteczne w takich warunkach. W ruch idą jaskółki na bardzo lekkich, trójkątnych główkach, chlapać zaczynają poppery, skuteczniejsze stają się lekkie cykady czy najmniejsze jerki. Do tej listy obowiązkowo trzeba dopisać okoniowe woblerki twitchingowe. Te wabiki są często zabójczo skuteczne, a łowienie nimi daje bardzo dużo satysfakcji. Jednym z moich ulubionych jest woblerek wspomniany w tytule. Ale po kolei…

Bearking M63

Gdy zaczynamy mówić o uznanych i skutecznych woblerach do twitchingu, to pierwsze co nam przychodzi do głowy, jest Kraj Kwitnącej Wiśni i liczni tamtejsi producenci, którzy wyspecjalizowali się w opracowywaniu i produkcji tego typu przynęt. Niezależnie od tego, czy mówimy o przynętach na szczupaki, czy okonie, tacy producenci jak Megabass, DEPS, O.S.P., Jackall, Zipp Baits, DUO czy inni, są zwykle gwarantami jakości i łowności. Są niestety również takimi samymi gwarantami słonej ceny jakie za te cukierasy przyjdzie nam zapłacić. Tak to już jest – Twitch Made in Japan zwykle kosztuje srogo…

Bearking sam sugeruje kogo kopiuje…

Chiński Bearking M63 to niewielki wobler twitchingowy, który nawet nie próbuje udawać, że nie jest kopią swojego japońskiego pierwowzoru. Napisy umieszczone na grzbiecie przynęty, w sposób nie budzący wątpliwości, wyjaśniają jaki wabik był dla niego „inspiracją”. DUO Realis Rozante 63SP (bo to o nim mowa) to udany model renomowanego japońskiego producenta. Z gustem szefostwa Bearking’a trudno w tym momencie dyskutować.

Kolory atrakcyjne i łowne

Tak jak oryginał, M63 to niewielki, smukły, plastikowy wobler, mierzący 6,3cm. Wedle danych producenta wabik ten powinien ważyć 5g. Przynęta wyposażona jest w magnetyczny system rzutowy, oparty na magnesie i wolframowym obciążeniu. Obciążenie te pełni jednocześnie funkcję grzechotki. Wabik wyposażono fabrycznie w bardzo ostre kotwice, wysokiej jakości.

Kotwiczki są bardzo ostre

Bearking M63 oferowany jest w dziesięciu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych. Mamy kolory naturalne jak i fluo. Są woblery matowe, semitransparentne jak i błyszczące z efektem holo. Tutaj każdy raczej powinien znaleźć coś, co zadziała na jego łowisku. Szczegółowość wykończenia stoi na wysokim poziomie. M63 to ładnie i jakościowo wykonana przynęta. Pozostaje pytanie jak to działa w praktyce?

Modele semitransparentne bywają bardzo skuteczne w słoneczne dni w zbiornikach o dużej przejrzystości wody.

Bearking M63 waży realnie nieco więcej niż deklarowane 5g. Waga posiadanych przeze mnie wabików oscyluje w zakresie od 5,4 do 5,7g. Przynęta jest dość lotna i daje się skutecznie prowadzić relatywnie delikatnym sprzętem. Przy typowym dla twitchingu podszarpywaniu, woblerek pięknie myszkuje i odskakuje na boki. Nadaje się tak do technik agresywnych, jak i nieco bardziej stonowanego i delikatniejszego prowadzenia. Nawet przy dość agresywnym prowadzeniu przynęta nie schodzi głęboko. Głębokość robocza przynęty, nie przekracza jednego metra.

Firetiger chyba z mody nie wyjdzie…

Spośród posiadanych przeze mnie egzemplarzy, żaden nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus jeśli idzie o jakość pracy. Niewielkie różnice wagowe pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami zdają się nie mieć zauważalnego wpływu na ich akcję i skuteczność.

Śliczny w każdym szczególe…

Skoro już jesteśmy przy skuteczności… Cóż… Bearking M63 to aktualnie mój ulubiony woblerek do okoniowego twitchingu. Okoniom ewidentnie ten wabik pasuje. Siła uderzeń pasiaków w prowadzonego twitcha, daje się porównać chyba tylko z biciem tych drapieżników w poppery. Przynętą tą można łowić finezyjnym sprzętem, dobrze ona lata, łatwo daje się prowadzić na różne sposoby i jest cholernie łowna. A na koniec pozostaje jeszcze kwestia ceny. Ten wobler kosztuje zwykle około 20 złotych. To niecałe 30% ceny oryginału. Jak dla mnie, bomba…

Przynęty do powierzchniowego i płytkiego łowienia okoni w toni wodnej dorobiły się u mnie osobnego pudełka. Moje cukiereczki…

Linki do M63 na sklepie firmowym Bearking:

https://s.click.aliexpress.com/e/_DE8vUyt

Spodobał Ci się materiał? Postaw kawę Cykadzie… https://buycoffee.to/cykadaspinning

6 komentarzy do “Bearking M63 – Chińczycy kopiują Japończyków, a okoniom w to graj…”

    1. Cześć. Z popperami z Ali mam jeden problem. Moją ulubioną konstrukcją od nich była kopia Yo-Zuri 3D Pop. Robiło je swojego czasu Allblue (w bardzo sensownej jakości) i Trehook (tu było ciut gorzej ale akceptowalnie). Dawno jednak wypadły one z ich oferty. Obecnie znalazłem taką, bardzo sensownie wyglądającą kopię robioną przez Takodo, https://s.click.aliexpress.com/e/_DCjSuNr
      Podróbkę tego popka, można jednak też kupić i u nas, na Alle… Kiedyś sprzedawano je jako jeden z modeli popperów firmowanych marką Akara (one też zniknęły). Obecnie coś, co wygląda na kolejnego klona tej konstrukcji oferuje SPRO (model Ikiru Pop) http://bitly.pl/h4rbL
      Próbowałem kilku innych typów popperów od nich (np. od Bearking’a) ale jakoś nie powaliły mnie na kolana. Co oczywiście nie oznacza, że nie znajdziesz tam jakichś perełek. Na upartego możesz tam sobie sprawić choćby ichnie modele premium, takie choćby jak Lurefans Veilmako, który zamiótł wynik ostatniego Perch Pro… 🙂 http://bitly.pl/15yFW

      1. Dzięki. Kupię Takodo na próbę. Allblue było rzeczywiście kozackie, nawet pisałem do nich z prośba o wznowienie produkcji, ale odpowiedzeli, żę nie planują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *