Lurestar Sigama S592L 1,77m 2-7g – Trout na sterydach

Kije typu Trout budowane w japońskim stylu, powoli zdobywają sobie wśród naszych wędkarzy coraz większe uznanie. Walory użytkowe tych kijów w połączeniu z charakterystyczną estetyką sprawiają, że znajdują one odbiorców nie tylko wśród miłośników brodzenia w mikrorzeczkach i strumieniach. Wybór takich kijów na naszym rynku jak i na Aliexpress szybko się powiększa. Zapraszam do testu jednego z tańszych Trout’ów na Ali czyli Lurestar’a Sigama S592L.

Lurestar Sigama S592L – Z pozoru hipster w rurkach. W rzeczywistości napakowany zabijaka…

Lurestar Sigama zwraca na siebie uwagę w momencie gdy tylko spojrzymy w jego kierunku. Pierwsze co widzimy to neonowo żółte omotki przelotek. Przelotki to osiem niewielkich ringów Sea Guide’a w smukłych ramkach. Gwarantują nam one przyzwoitą jakość i są dobrze zamontowane. Dopiero potem zwracamy uwagę na resztę kija. Dobrze wyglądający, krótki, pełny, korkowy chwyt w japońskim stylu i grafitowy blank. I w momencie gdy dochodzimy do dokładnych oględzin blanku dociera do nas, że coś tu jest grubo nie tak…

Wszystko tutaj wygląda dobrze…

Kij jest krótki. Mierzy 1,77 metra długości. Jest też lekki bo waży 91 gramów. Niemniej średnice krótkiego blanku od razu sugerują, że nie jest to mistrz wagi piórkowej. 7,7mm przy dolniku i 1,58mm zaraz za przelotką szczytową to zdecydowanie nie są parametry, które charakteryzują kije o ciężarze wyrzutowym do 7g. Po wzięciu kija do ręki i spróbowaniu blanku na sucho, podejrzenie zmienia się w pewność. Blank Lurestar Sigama’y to niezbyt szybki fast o dużo większej mocy niż sugeruje producent. Blank ma w sobie swoistą mięsistość, którą doceniają wędkarze rzeczni i ci, którzy lubią łowić na przynęty generujące większy opór w wodzie jak wirówki, cykady i woblery. Czas wziąć go nad wodę i ocenić jego rzeczywiste parametry.

Porządne ringi od Sea Guide’a. Kolor omotek nie pozwoli temu kijowi pozostać niezauważonym…

Po pierwsze, Sigama to kij który zaskakuje nas nad wodą nie tylko mocą. Pierwsze zaskoczenie to estetyczny uchwyt kołowrotka, który ma zaskakująco dużo miejsca pod obejmami trzymającymi stopę młynka. Wymaga on dokręcenia go w zasadzie do samego końca by pewnie trzymał on większość standardowych kołowrotków w rozmiarze 2000. W sumie pierwszy raz spotkałem się z chwytem o tak długim skoku. Niemniej trzeba przyznać, że po dokręceniu, trzyma on kołowrotek pewnie.

Przelotek jest 8. Producent zdecydowanie ich nie pożałował. Do tego zamontowane są bardzo dobrze.

Drugie zaskoczenie to uchwyt na przynętę przymocowany nie wiedzieć czemu na wierzchniej stronie blanku. Chwilę trwało przyzwyczajenie się do niego na tyle, by nie trafiać za każdym razem na niego palcem wskazującym, który chciałem położyć na blanku. Szczegół ten był na początku dość irytujący, szybko jednak, gdy tylko palec zaczął się „z automatu” układać na prawo od tego uchwytu, przestałem zwracać na niego uwagę. Pomijając ten element kij prezentuje dobrą, tak ergonomię, jak i wyważenie. Operuje się nim z przyjemnością.

Gustowny uchwyt kołowrotka o dużym skoku. Montaż uchwytu na przynętę z tej strony blanku, trzeba chyba uznać za efekt uboczny spożycia nadmiernej ilości wina z ryżu…

Dochodzimy wreszcie do oceny rzeczywistej mocy blanku i tutaj, wszyscy ci, którzy liczyli na delikatny kijek w typie Trout muszą przeżyć niemiłe zaskoczenie. Lurestar Sigama S592L to wędka, która najlepiej pracuje w zakresie wyrzutowym od okolic  4 do 18 gramów całkowitej masy wabika. Można próbować schodzić niżej czy delikatnie go przeciążać ale na dłuższą metę mija się to z sensem. Trzeba przyjąć do wiadomości, że w tym optimum wagowym kij będzie nam się sprawował całkiem dobrze, pod warunkiem, że używać będziemy przynęt, które „dogadują się” z charakterystyką tego blanku. To dobry kij pod wirówki, mniejsze woblery w typie crank czy twitch, oraz cykady.

Mięsisty, niekoniecznie najszybszy fast o mocy zdecydowanie większej niż katalogowy opis. Są tacy, którzy uwielbiają takie blanki.

Zdecydowanie nie jest to kij do ultralekkiego łowienia w opadzie. Niemniej przy łowieniu na cięższe gumowe przynęty okoniowe, czy nawet najlżejsze zestawy szczupakowe, można się tym kijem pobawić i gumą, i wirującym ogonkiem, i wahadełkiem. Jest on dostatecznie szybki i czuły do takich zabaw. Górna część składu jest też dostatecznie elastyczna, by nie gubić przesadnie często, zaciętych okoni, a zarazem ilość mocy w dolniku jest zdecydowanie więcej niż wystarczająca, by nie przestraszyć się całkiem sporego szczupaka. W rzece, sprawdzi się on nam dobrze na kleniach i jaziach łowionych ciut grubiej, oczywiście w takich miejscach gdzie niewielka długość kija będzie zaletą, a nie utrudnieniem. To dość uniwersalny patyk, zrobiony na dobrych komponentach o fajnym, mięsistym blanku, który sporo wybaczy.

Jak to w Trout’ach bywa. Kij jest estetycznie dopracowany.

Pozostała kwestia ceny. Kij ten w tej wersji na Aliexpress można kupić zwykle w cenie oscylującej w okolicach 220 złotych. To dobra cena jak za taki kij. Lurestar Sigama to nie tylko przyjemny użytkowo sprzęt dobrej jakości. To sprzęt o ciekawej, zadziornej estetyce, który zwraca na siebie uwagę innych wędkarzy. Dla wielu, to może się okazać wystarczający powód by wśród kilku kijów o podobnych parametrach użytkowych, zdecydować się właśnie na niego.

Sklepy gdzie kupicie Lurestar Sigama S592L:

https://s.click.aliexpress.com/e/_A4QVBE

Spodobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć moją skromną osobę, stawiając mi wirtualną kawę… https://buycoffee.to/cykadaspinning/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *