Kyorim Carza II S632L 1,91m 3-10g – Lekki, elegancki uniwersał o dużym potencjale

W Chinach produkuje się ogromne ilości sprzętu wędkarskiego. Rozrzut jakościowy poszczególnych producentów jest oczywiście bardzo duży. Nie brakuje firm produkujących tani chłam, który ze względu na minimalną użyteczność nie powinien w ogóle powstać. Są firmy produkujące sprzęt przyzwoity, o dobrym stosunku jakości do ceny. Mamy wreszcie wytwórców, którym ewidentnie chodzi o coś więcej. W tym momencie pozwólcie sobie przedstawić markę Kyorim. Firmę, która ewidentnie ma ambicje tworzyć przemyślane i bardzo dobre wędki. Budżetowa seria Carza II jest tego dobitnym przykładem. Zacznę od zaprezentowania Wam najlżejszego kija z tej rodziny czyli modelu S632L. Zapraszam do lektury.

Kyorim Carza II S632L

Kyorim Carza II S632L to wędka o urodzie z jednej strony nienachalnej, ale zarazem mająca w sobie to coś, co sprawia, że trudno przejść koło niej i nie zwrócić na nią uwagi. Matowy na większości swej długości  blank, mieni się odcieniami ciemnego brązu, okraszonego przy dolniku odrobiną subtelnego połysku i złotego, bardzo drobnego brokatu. Delikatne złote akcenty pojawiają się tutaj jeszcze na omotkach. Kolorystyka jest niebanalna, zaś linia kija smukła i elegancka.

Stonowana, elegancka kolorystyka…

Wrażenie to podkreśla minimalistyczny, dzielony dolnik kija oparty na uchwycie kołowrotka Fuji TVS i niewielkich korkowych wstawkach. Całość zbrojenia dopełniają przelotki Fuji (9 sztuk). Nie jest to może najwyższa półka tego producenta, ale to solidne i dobre jakościowo ringi, które zamontowano bardzo dobrze. Całość wygląda po prostu świetnie. Wędka cieszy oko.

Minimalistyczny ale wygodny grip, na krótkim dolniku. Uchwyt kołowrotka Fuji TVS.

Po wzięciu Carza’y II do ręki, dociera do nas, że leży on w niej na pewno nie gorzej, niż wygląda. W zasadzie, kij leży w ręce doskonale. Uchwyt jest wygodny i zapewnia nam świetne czucie blanku. Ergonomia jest bez zarzutu. Balans wędki doskonały, a waga niska (92g). Dolnik ma optymalną długość. Przy próbach na sucho blank tego Kyorim’a zdaje się zdecydowanie szybszy niż sugeruje opis producenta (wg. danych oficjalnych miałby to być Medium Fast). Ewidentnie sprawia on też wrażenie posiadania zdecydowanie większego zapasu mocy niż deklarowane górą 10g. Wędka zdaje się mieć w sobie pewną ciętość i jadowitość, a zarazem finezję, która bardzo dobrze rokuje. Czas zabrać ją nad wodę i przyjrzeć się jej dokładnie.

9 równo zamontowanych ringów Fuji

Już przy pierwszych próbach nad wodą można z całą pewnością stwierdzić, że Kyorim Carza II S632L to kij szybki. Szczytówka tej wędki jest czuła i dynamiczna zarazem. Wraz ze wzrostem obciążenia blank ugina się progresywnie w stronę dolnika, który kryje w sobie sporo mocy i nie zostawi nas bezbronnymi w walce z dużą rybą.

KRZYWE UGIĘĆ:

Okołowymiarowe szczupaki uruchamiają do pięknej pracy górne partie blanku, ale generalnie nie robią na tym kiju większego wrażenia. Mamy poczucie pełnej kontroli i bezpieczeństwa. Kij dzięki swojej charakterystyce spokojnie sprawdzi się też przy nieco cięższym okoniowaniu.

Szybki, progresywny blank. Pewnie wcina rybę, świetnie ją trzyma, zapas mocy w dolniku pozwala na spokojną walkę z większą sztuką (O ile można mówić o spokoju w takich sytuacjach… 😉 )

Opis ciężaru wyrzutowego wędki jest dołem bliski rzeczywistości. W okolicach 4g całkowitej masy wabika kij ładuje się już dobrze. Przy zastosowaniu cienkiej plecionki można zejść ciut niżej.  Górą komfort rzutowy kończy się w okolicach 20g całkowitej masy przynęty. Dochodząc do granic możliwości kija, byłem w stanie jeszcze bez większych kombinacji rzucać 7cm Kenartem Dancer’em czy Dorado Drunk’iem w tej samej długości (waga każdego z tych wabików w wersji tonącej – czyli takiej jakiej używałem,  zbliża się realnie do 22g), jak też bezproblemowo prowadzić obie te przynęty.

Dołem opis w zasadzie prawie trafny. Górą kij może więcej…

Dalsze zwiększanie wagi przynęt nie jest w tym wypadku wskazane. Blank tej wędki ma w sobie spory potencjał, jeśli idzie o jego uniwersalność. Sprawdzi się doskonale przy łowieniu na niewielkie i średniej wielkości gumy z niewielkim obciążeniem. Bez problemu ogarnia mniejsze woblery twitchingowe czy przynęty powierzchniowe w typie popperów. Poradzi sobie doskonale z błystkami wahadłowymi w ramach swojego limitu wagowego, oraz mniejszymi i średnimi wirówkami. Bez problemu ogarnie również cykady czy wirujące ogony. Jak pokazały testy, również niewielkie Jerki można nim animować skutecznie i z przyjemnością.

Prawie 90 centymetrów szczupaka, a ten Kyorim nawet nie jęknął. W dolniku był jeszcze zapas. To finezyjny ale i twardy zawodnik.

Czułość wędki jest na dobrym poziomie. Zasięgi rzutowe są bardzo dobre. Komfort łowienia również jest bardzo wysoki. To zdecydowanie ponadprzeciętnie przyjemny w użytkowaniu uniwersał, który w ramach oferowanych wyrzutów zapewni nam obsługę wielu przynęt i technik połowu. Do tego świetnie wygląda i jest równie świetnie uzbrojony w markowe komponenty.

Szczegóły…

Na koniec mamy jeszcze wisienkę na torcie, w postaci ceny tego kija. Ta bowiem oscyluje dla tej wersji wędki w okolicach 250 złotych. To wszystko zaś sprawia, że w mojej opinii Kyorim Carza II S632L to kij o jednym z najlepszych stosunków ceny do jakości, jaki możemy kupić na Aliexpress.

… szczególiki…

Sklepy w których kupicie Kyorim Carza II S632L:

https://s.click.aliexpress.com/e/_Ago4u5

Spodobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć moją skromną osobę, stawiając mi wirtualną kawę… https://buycoffee.to/cykadaspinning/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *