Kuying Teton TTS-642UL 1,92m 1-4g – Chiński celebryta

Jeśli ktoś interesuje się współczesnym sprzętem spinningowym w stopniu chociaż ciut większym niż ci, którzy kupią to co pan w wędkarskim wciśnie do łapy i powie – Bierz pan, to jest zajebiste. – to nie wyobrażam sobie, że nie spotkali się z nazwą Kuying Teton.

Niewielka rzeka. Dobre miejsce na zabawy z Tetonem.

Te kije produkowane przez chińską markę Kuying zyskały sobie renomę niedrogich, świetnie wykonanych i dobrze uzbrojonych wędek do spinningu i castingu w zakresie wyrzutowym od XUL przez UL do L (czyli od super ultra lekkich do lekkich). W zależności od wersji Tetony mają CW od 1-3g przez 1-4g do 2-10g w wersji najmocniejszej. Blanki wszystkich wersji zrobione są z wysokomodułowego  carbonu 46T od japońskiego potentata jakim jest Toray.

Kuying Teton TTS-642UL – domeną całej serii jest łowienie na lekko

Kije po całości zbrojone są w Fuji. Tak przelotki jak i uchwyty kołowrotków. W większości modeli spinningowych za uchwyt robi SKSS. W Tetonie TTS-642UL, który jest bohaterem tego testu, Chińczycy zamontowali TVS’a – dlatego go kupiłem.

Fuji TVS – jeden z moich ulubionych uchwytów kołowrotka

Przelotek na blanku jest tylko siedem. W UL’ach z tej półki i w tej długości można by się spodziewać jednej więcej. Kuying jednak tak w tym, jak i w innych modelach swoich wędek, z przelotkami obchodzi się dość oszczędnie. Czy w spinningach czy w castach daje ich mniej niż konkurencja.

Siedem, równo zamontowanych przelotek Fuji. Konkurencja w tej półce daje zwykle jedną więcej, przy tej długości wędki.

Na pierwszy rzut oka, ten Teton się po prostu podoba. Smukły, delikatny, szorstki w dotyku przez wyraźnie wyczuwalne pod palcami uzwojenie carbonu blank, mieni się przy chwycie odcieniami ciemnej, głębokiej czerwieni. Pewien minimalizm w wykończeniu tego kija ujmuje. Wędka jest po prostu ładna i wysmakowana w formie.

Blank w dolnej części mieni się odcieniami głębokiej czerwieni, ciesząc oko

Przy bliższych oględzinach wychodzą pewne niedoróby. Przelotki co prawda wklejone są równo, niemniej ilość lakieru na omotkach to miejscami gruba przesada. Miałem w ręku trzy egzemplarze tego kija i w każdym było tak samo, więc ultra esteci wędkarscy mogą sobie w tym miejscu raczej darować dalszą lekturę i zająć się czymś innym. Ci, których interesują parametry użytkowe kija, proszeni są o dalszą uwagę. Kij w tej wersji jest lekki jak piórko (65g), a jego ergonomii nic nie można zarzucić. Po prostu bajka.

Ilość lakieru na niektórych omotkach jest zdecydowanie za duża. W tej cenie nie powinno to tak wyglądać.

Jak tym się łowi i do czego to się nadaje? Blank to delikatny medium-fast, przepięknie gnący się pod obciążeniem w parabolę i mający dość mocy w dolniku, by poradzić sobie z całkiem sporymi przyłowami.  Kija używałem z przynętami o wadze od 1,5 do 6g. Kij w tym zakresie pracował bez zastrzeżeń. Blank ładował się doskonale i miotał półtoragramowe wabiki na  bardziej niż zadowalające odległości. Kij jest jak na parabolika zadowalająco czuły i pięknie trzyma ryby. Podsumowując, to całkiem dobry  kij w typie Trout – w naszych warunkach jego żywiołem będzie łowienie okoni w toni wodnej na jaskółki, nieduże wirówki czy cykadki, lub najmniejsze woblerki typu twitch. Używany w ten sposób pozwala łowić skutecznie i z dużą dozą przyjemności. Porównując go do dwóch innych wędek z tego segmentu, ale z naszego rynku, to Teton jest ciut szybszy niż mikadowskie Katsudo Slim do 7g, ale wolniejszy niż Mistrall Lexus Ultra Spin 0,5-6g. Z tej trójki wydaje się być najbardziej finezyjny, co nie zmienia faktu, że i Katsudo, i Lexus to również świetne kije za nieduże pieniądze. Różnice tkwią w szczegółach, ale to temat na inny czas.

Medium-Fast, już pod niewielkim obciążeniem zaczyna pięknie pracować. Niemniej zapas mocy w dolniku nie pozostawi nas bezbronnymi w zmaganiach z potencjalnym przyłowem.

Czy chiński celebryta, do którego wzdycha tak wielu wędkarzy zasługuje na te wszystkie ochy i achy? Moim zdaniem to dobry i ciekawy kij, ale nie ma co popadać w przesadę. Cena tego kija oscyluje ostatnio w okolicach 290-300 złotych. Dostajemy za to świetny blank uzbrojony w Fuji. Uzbrojenie to mogłoby być w tej cenie jednak bardziej staranne, a dodatkowa przelotka na blanku by nie zawadziła. Na naszym rynku możemy ciut taniej kupić użytkowo zbliżone kije. Może nie będą uzbrojone w Fuji, ale za to będą miały gwarancję na miejscu. Warte to przemyślenia w delikatnych UL’ach, których żywot bywa kruchy. Na rynku chińskim, Teton ma również silną konkurencję, która u nas jeszcze nie jest tak popularna, a którą wkrótce Wam opiszę. Też świetne blanki i też na Fuji – a trochę taniej i lepiej jeśli idzie o wykończenie.  

Charakterystyczne dla serii Teton wykończenie dolnika wielokolorowym korkiem, w modelu TTS-642UL, ma formę minimalistyczną.

Jak dla mnie, jak się komuś ten kij podoba i Fuji potrzebne do szczęścia, to można Kuyinga brać i czerpać przyjemność z łowienia tym całkiem wdzięcznym kijem. Zwłaszcza gdy szukamy wędki z opcją VSS lub TVS, bo Kuying ma obie w ofercie.  Niemniej w przedziale między 200 a 300 złotych, jest na rynku jeszcze paru świetnych zawodników, którzy użytkowo wcale od niego mocno nie odstają. Reszta – rzecz gustu.

Sprawdzone sklepy gdzie można kupić Tetona:

https://s.click.aliexpress.com/e/_d7CPe7D

https://s.click.aliexpress.com/e/_dZSUw1N

Spodobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć moją skromną osobę, stawiając mi wirtualną kawę… https://buycoffee.to/cykadaspinning/

6 komentarzy do “Kuying Teton TTS-642UL 1,92m 1-4g – Chiński celebryta”

 1. Własnie miałem kupić tego tetona, ale zaintrygował mnie Pan : Na rynku chińskim, Teton ma również silną konkurencję, która u nas jeszcze nie jest tak popularna, a którą wkrótce Wam opiszę. Też świetne blanki i też na Fuji – a trochę taniej i lepiej jeśli idzie o wykończenie.
  Może Pan podać jaki kijek firmę ma Pan na myśli (link)?

  1. Witam. Aktualnie z kijów w podobnej cenie polecam Tsurinoya Elf Trout. To kij od Tetona lepiej wykończony i uzbrojony. Blank jest podobnie delikatny ale szybszy i bardziej czuły. W zasadzie patyk ten bije Tetona 1-4g pod każdym względem. Pełny test tej wędki planuję zamieścić w czerwcu. Niestety, w obecnej chwili kije te zdrożały i tańsze niż Teton nie będą. Niemniej, ja bym się nie zastanawiał. Mam, używam, polecam. Nawet w obecnych cenach ten kij to dobra oferta. Poniżej linki do tej wędki w trzech moich ulubionych sklepach, sprzedających sprzęt od Tsurinoya.
   https://s.click.aliexpress.com/e/_A0KBkf
   https://s.click.aliexpress.com/e/_A9Wql5
   https://s.click.aliexpress.com/e/_A52fIb

 2. Czy mozna poprosić o kilka słów więcej w temacie porownania Tetona do Katsudo Slim i Mistralla Lexus?
  Wszystkie znajdują się aktualnie w kregu moich zainteresowań.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  1. Witam. A porównanie jakich aspektów w tych kijach najbardziej interesuje? Do czego potrzebna ta wędka? Do jakich przynęt chcesz ją zastosować?

   1. Chodzi mi głównie o czułość podczas pracy w dolnym zakresie cw. Używalbym go głównie na małych i średnich rzekach, rzadziej na wodach stojacych, z przynętami gumowymi na główkach 1-3g, obrotówkami 0 i 1 oraz małymi wahadłówkami.

    1. Przy takich zastosowaniach i priorytetach odpuściłbym Mistrala i wybierał pomiędzy Tetonem, a Katsudo do 5g, który będzie do niego najbardziej zbliżony. Z jednej strony Teton będzie lżejszy (zwłaszcza wersja na TVS’ie), ciut bardziej finezyjny i uzbrojony w „zgrabniejsze” ringi Fuji. Z drugiej strony Seaguide’y zastosowane w Katsudo złe nie są, a sam kij też całkiem wdzięczny i przyjemnie wykonany, zaś serwis Mikado generalnie działa nieźle. Oba zapewnią więcej niż wystarczający poziom czułości.Znacząca różnica tkwi w zastosowanych uchwytach. Tetony robione są na VSS i TVS. W Katsudo mamy SKSS z insertem. Jeżeli darzysz, któryś z tych uchwytów szczególnym zaufaniem, bierz kij w niego wyposażony.Jeżeli interesuje Cię jak najlżejszy zestaw, najlepszą opcją będzie Teton na TVS’ie (oczywiście o ile TVS Ci pasuje). W tym budżecie, pod względem użytkowym, oba kije będą dobrym wyborem. Zastanów się nad niuansami, które są dla Ciebie istotne i niech ich bilans decyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *